Nejenom létáním přes překážky a silou lze vítězit

evakuacni_zavazadlo_-_kimova_hra.jpg
  • 30.5.2022
  • Petr Šturc

Velitelství teritoria připravilo 25. května branně vědomostní soutěž pro žáky pátých ročníků základní školy „Zborovská“ v Táboře. Sto patnáct dětí změřilo své dovednosti v soutěži o pohár velitele Velitelství teritoria.

Smyslem soutěže bylo dostat děti ze školních lavic a zábavnou formou jim ukázat část vojenského řemesla. Nachystaných pět stanovišť a závěrečná královská disciplína to měla jen umocnit. Vojáci z Velitelství teritoria si pro děti přichystali střelbu ze vzduchovky, základy první pomoci, překážkovou dráhu se zátěží, zajímavosti o evakuačním zavazadle a přetah lanem. Bonusové stanoviště s praktickou ukázkou v pohybu s tzv. opileckými brýlemi. Zde byla možnost vyzkoušet si je na připravených překážkách nebo manévrovat s míčem do branky.

Na dětských tvářích byl vidět respekt k uniformě, kdy očima doslova lapaly vědomosti. To bylo vidět na disciplíně pojmenované evakuační zavazadlo. Nedílnou součástí instruktáže byla ukázka o tom, co patří do evakuačního zavazadla a k čemu slouží. Děti musely dávat dobrý pozor, protože po přednášce pro ně byla připravena Kimova hra. V daném čase si měly zapamatovat předměty evakuačního zavazadla. Následně se předměty přikryly a soutěžící napsali to, co si zapamatovali. „Výuka podpořená názornou ukázkou a umocněna zážitkem je pro děti nejlepší prostředek, jak si ukázanou problematiku zapamatovat,“ konstatovala zástupkyně ředitele pro první stupeň základní školy Zborovská Pavlína Černá.

Překážková dráha se zátěží, což byla atrapa samopalu, byl pro děti velký zážitek. Zajímavostí bylo, že pro dobré zvládnutí musel být soutěžící více komplexní. Vedle rychlosti, která byla potřeba pro co nejrychlejší čas, musel disponovat i obratností. Kdo nejladněji překonal překážky a na konci dráhy si zachovat chladnou mysl na hod granátem na cíl, mohl pomýšlet na úspěch. „Při hodu granátu na cíl je důležité se zklidnit a dobře zamířit. Je to otázka šikovnosti a tréninku,“ podotknul major Milan Zajíček, náčelník tělesné přípravy.

Při střelbě se vzduchovek děti střílely na terč a bylo vidět, že nejednomu kantorovi se připomněla vzpomínka na roky školou povinné, kdy při branné výchově nebo při soutěžích o partyzánský samopal absolvovali střelbu.

Před závěrečnou disciplínou přetahem lanem bylo, co se týká pořadí, vše otevřené. O to větší se čekal bojový duch a nasazení jednotlivých třídních týmů. Systém každý s každým byl pro děti maximálně atraktivní. Zdravá rivalita a vzájemné povzbuzování vlastních týmů byly enormní. Do celkového pořadí nakonec promluvila závěrečná disciplína, kterou vyhrála třída „C“ a ta si i odnesla pohár a konečné vítězství.

Vidět byl hlad po úspěchu a radost, ale i zklamání. Prohry k životu patří, ale je důležité se s tím naučit žít. Život nejsou jen samé výhry, i když by si to každý přál. Vyhrát může jen jeden. „I když jsme nevyhráli, máme alespoň zážitek na celý život,“ dodala žákyně Šárka Hlaváčková.

„Zajímavá a praktická tématika, sportovní výkony, kolektivní duch, soutěživost – vhodně spojeno prokazuje, že správná zábava se dá zažít nejen doma u počítače nebo mobilního telefonu,“ uzavřel plukovník Antonín Genser, velitel Velitelství teritoria.

Autor: major Mgr. Petr Šturc, tiskový a informační důstojník Velitelství teritoria

Fotogalerie