- 28.6.2022
Zvýšit bojové dovednosti vojáků Teritoriálních sil, to je smyslem výcviku „nového typu“, kdy se do vedení výcviku zapojují aktivní záložníci, kteří od 10. do 16. 6. absolvovali kurz „pomocných“ instruktorů taktické přípravy. Celkem devatenáct aktivních „záložáků“ z Krajských vojenských velitelství (AZ KVV) a sedm vojáků z povolání v Táboře pilovalo své taktické dovednosti. Kurz organizovalo Velitelství teritoria (VeTer).
Pro některé peklo, pro některé opáčko, tak by se dal charakterizovat týden bojových drilů, bojové přípravy, testů znalostí nebo reakce na kontakt s nepřítelem. První hodiny kurzu byly zaměřeny na přípravu vojáka k boji, pohyb po bojišti, signály a dokumentaci k vedení výcviku. Nebylo to z důvodu, že by se jednalo o úplné nováčky, ale cílem bylo ujednotit postupy. „Teritoriální síly jsou primárně předurčeny k obraně a ochraně stanoveného teritoria v daném územním obvodu kraje, případně mohou působit v rámci národního operačního prostoru, a zvládnutím taktických dovedností se posiluje obranyschopnost dané jednotky,“ vysvětlil major Radim Pejčoch, z oddělení přípravy vojsk.
Příprava na přesun jednotky z výchozího bodu do místa určení. Příprava, kontrola materiálu a zbraní, určení funkcí, briefing jednotky a vydání rozkazů, to je nezbytná součást bojových drilů. K boji, určení směru pochodu a místa určení, tak vyrazilo družstvo k plnění úkolu. Každý voják si hlídá svůj perimetr, koutkem oka svého parťáka před sebou, vedle sebe a za sebou, jde se po cestě v „šachovnici“. Maximální soustředění a zapojení smyslů zde funguje na sto procent. Po prvních sto metrech se ozve výstřel. „Kontakt, kontakt na dvanácté,“ křičí jeden z účastníků kurzu. Jednotka odpoví palbou a velitel vydává povel pro další taktický manévr. Jako dobře namazaný stroj, kdy do sebe vše dobře zapadá, teď funguje celý tým. Každý ví, co má přesně dělat a jaká je jeho úloha. Velitel upřesnil místo, kam směřuje družstvo po nastřelení. Na shromaždišti dostává hlášení o zdraví, munici a materiálu. Následuje konec drilu a pokračuje vyhodnocení. „Někdy, jako teď, se to hodnotí dobře, ale není to pokaždé bez chyb,“ upřesnil instruktor taktické přípravy praporčík Josef Honsa.
„Mám za sebou nasazení v Afghánistánu a tento kurz plně kopíruje postupy a drily, které jsem absolvoval v přípravě na misi. Zde jsem je oživil a oprášil,“ podotknul rotný Tomáš Kudrna z jihlavské pěší roty AZ KVV. Nové nároky na teritoriální obranu vyústily ve vznik „doplňujících“ kurzů. Do dnešního dne Velitelství teritoria pořádalo krom zmíněného kurzu taktické přípravy i kurzy střelecké a v červenci chystá ženijní kurz. „Potřeba ujednotit postupy je logickým krokem a specifika teritoriální obrany to jen potvrzují,“ uzavřel velitel VeTer, plukovník gšt. Antonín Genser.
Autor: major Mgr. Petr Šturc, tiskový a informační důstojník Velitelství teritoria